BASEBALL
Gold: Cuba
Silver: Australia
Bronze: Japan
BEACH VOLLEYBALL: Men’s
Gold: Brazil
Silver: Spain
Bronze: Switzerland
BEACH VOLLEYBALL: Women’s
Gold: USA (May, Walsh)
Silver: Brazil
Bronze: USA (McPeak, Young)
CYCLING: Men’s Keirin
Gold: Australia-Ryan Bayley
Silver: Spain-Jose Escuredo
Bronze: Australia-Shane Kelley
CYCLING: Men’s Madison
Gold: Australia
Silver: Switzerland
Bronze: UK
CYCLING: Men’s Points Race
Gold: Russia-Mikhail Ignatyev
Silver: Spain-Juan Llaneras
Bronze: Germany-Guido Fulst
CYCLING: Women’s Points Race
Gold: Russia-Olga Slyusareva
Silver: Mexico- Belem Guerrero Mendez
Bronze: Columbia-Maria Luisa Calle Williams
CYCLING: Men’s Sprint
Gold: Australia-Ryan Bayley
Silver: Netherlands-Theo Bos
Bronze: Germany-Wolff Rene
CYCLING: Women’s Sprint
Gold: Canada-Lori-Ann Muenzer
Silver: Russia-Tamilla Abassova
Bronze: Australia-Anna Meares
DIVING: Men’s 3m Springboard
Gold: China-Bo Peng
Silver: Canada-Alexandre Despatie
Bronze: Russia-Dmitry Sautin,
EQUESTRIAN: Individual Dressage
Gold: Netherlands-Anky van Grunsven
Silver: Germany-Ulla Salzgerber
Bronze: Spain-Beatriz Ferrer-Salat
EQUESTRIAN: Team Jumping
Gold: Germany
Silver: USA
Bronze: Sweden
FIELD: Women’s Hammer Throw
Gold: Russia-Olga Kuzenkova
Silver: Cuba-Yipsi Moreno
Bronze: Cuba-Yunaika Crawford
FIELD: Women’s Pole Vault
Gold: Russia-Yelena Isinbayeva
Silver: Russia-Svetlana Feofanova
Bronze: Poland-Anna Rogowska
SAILING: Men’s Windsurfer
Gold: Israel
Silver: Greece
Bronze: UK
SAILING: Women’s Windsurfer
Gold: France
Silver: China
Bronze: Italy
SYNCHRONIZED SWIIMING: Duet Free Routine
Gold: Russia
Silver: Japan
Bronze: USA
TRIATHLON-Women’s
Gold: Austria-Kate Allen
Silver: Australia-Loretta Harrop
Bronze: USA-Susan Williams
TRACK: Men’s 1500m
Gold: Morocco-Hicham El Guerrouj
Silver: Kenya-Bernard Lagat
Bronze: Portugal-Rui Silva
TRACK: Men’s 3000m Steeplechase
Gold: Kenya-Ezekiel Kemboi
Silver: Kenya-Brimin Kipruto
Bronze: Kenya-Paul Kipsiele Koech
TRACK: Women’s 100m Hurdles
Gold: USA-Joanna Hayes
Silver: Ukraine-Olena Krasovska
Bronze: USA-Melissa Morrison
TRACK: Women’s 200m
Gold: Jamaica-Veronica Campbell
Silver: USA-Allyson Felix
Bronze: Bahamas-Debbie Ferguson
TRACK: Women’s 400m
Gold: Bahamas-Tonique Williams Darling
Silver: Mexico-Ana Guevara
Bronze: Russia-Natalya Antyukah
TRACK & FIELD: Men’s Decathlon
Gold: Czech Republic-Roman Sebrle
Silver: USA-Bryan Clay
Bronze: Kazakhstan-Dmitriy Karpov
WEIGHTLIFTING: Men’s 105kg
Gold: Russia-Dmitry Berestov
Silver: Hungary-Ferenc Gyurkovics
Bronze: Ukraine- gor Razoronov
WEIGHTLIFTING: Men’s 105kg
Gold: Iran-Hossein Reza Zadeh
Silver: Latvia-Viktors Scerbatihs
Bronze: Bulgaria-Velichko Cholakov
WRESTLING: Men’s Greco-Roman 55kg
Gold: Hungary-Istvan Majoros
Silver: Russia-Gueidar Mamedaliev
Bronze: Greece-Artiom Kiouregkian
WRESTLING: Men’s Greco-Roman 66kg
Gold: Azerbaijan-Farid Mansurov
Silver: Turkey-Seref Eroglu
Bronze: Kazakhstan-Mkkhitar Manukyan
WRESTLING: Men’s Greco-Roman 84kg
Gold: Russia-Alexei Michine
Silver: Sweden-Ara Abrahamian
Bronze: Belarus-Viachaslau Makaranka
WRESTLING: Men’s Greco-Roman 120kg
Gold: Russia-Khasan Baroev
Silver: Kazakhstan-Georgiy Tsurtsumia
Bronze: USA-Rulon Gardner