ARCHERY: Women’s Individual
Gold: South Korea-Sung Huan Park
Silver: South Korea-Sung Jin Lee
Bronze: UK-Alison Williamson
ARTISTIC GYMNASTICS: Men’s Individual All-Around
Gold: USA-Paul Hamm
Silver: South Korea-Dae Eun Kim
Bronze: South Korea-Tae Young Yang
CYCLING: Men’s Time Trial
Gold: USA-Tyler Hamilton
Silver: Russia- Viacheslav Ekimov
Bronze: USA-Bobby Julich
CYCLING: Women’s Time Trial
Gold: Netherlands-Leontien Zijlaard-Van Moorsel
Silver: USA-Deirdre Demet-Barry
Bronze: Switzerland-Karin Thuerig
CANOEING: Men’s C1 Single
Gold: France-Tony Estanguet
Silver: Slovakia-Michal Martikan
Bronze: Germany-Stefan Pfannmoeller
EQUESTRIAN: Team Jumping
Gold: Germany
Silver: France
Bronze: UK
EQUESTRIAN: Individual Jumping
Gold: Germany- Bettina Hoy
Silver: UK-Leslie Law
Bronze: USA-Kim Severson
FENCING: Women’s Individual Foil
Gold: Italy-Valentina Vezzali
Silver:Italy-Giovanna Trillini
Bronze: Poland-Sylwia Gruchala
FIELD: Men’s Shot Put
Gold: Ukraine-Yuriy Bilonog
Silver: USA-Adam Nelson
Bronze: Denmark-Joachim Olsen
FIELD: Women’s Shot Put
Gold: Russia-Irina Korzhanenko
Silver: Cuba-Yumileidi Curnba
Bronze: Germany-Nadine Kleinart
JUDO: Men’s 90kg
Gold: Georgia-Zurab Zviadauri
Silver: Japan-Hiroshi Izumi
Bronze: Netherlands-Mark Huizinga
Bronze: Russia:-Khasanbi Taov
JUDO: Women’s 70kg
Gold: Japan-Masae Ueno
Silver: Netherlands-Edith Bosch
Bronze: China-Dongya Qin
Bronze: Germany-Annett Boehm
KAYAKING: Women’s K1 Single
Gold: Slovakia- Elena Kaliska
Silver: USA-Rebecca Giddens
Bronze: UK-Helen Reeves
SHOOTING: Women’s 25m Pistol
Gold: Bulgaria-Mariya Grozdeva,
Silver: Czech Republic-Lenka Hykova
Bronze: Azerbaijan- rada Ashumova
SHOOTING: Women’s Double Trap
Gold: USA- Kim Rhode
Silver: South Korea-Bo Na Lee
Bronze: China-E Gao
SWIMMING: Men’s 100m Freestyle
Gold: Netherlands-Pieter Van Den Hoogenenband
Silver: South Africa-Roland Schoeman
Bronze: Australia- Ian Thorpe
SWIMMING: Men’s 200m Breaststroke
Gold: Japan-Kosuke Kitajima
Silver: Hungary-Daniel Gyurta
Bronze: USA-Brendan Hansen
SWIMMING: Women’s 200m Butterfly
Gold: Poland-Otylia Jedrzejczak
Silver: Australia-Petria Thomas,
Bronze: Japan-Yuko Nakanishi
SWIMMING: Women’s 4 x 200m Freestyle
Gold: USA
Silver: China
Bronze: Germany
WEIGHTLIFTING: Men’s 69kg
Gold: China-Guozheng Zhang
Silver: South Korea-Bae Young Lee
Bronze: Croatia-Nikolay Pechalov
WEIGHTLIFTING: Women’s 63kg
Gold: Ukraine-Natalia Skakun
Silver: Belarus-Hanna Batsiushka
Bronze: Belarus-Tatsiana Stukalava