Today in Wrestling: Events for October 9-10, 2010: CMLL, CZW, FCW, NWA, OVW, PWG, TNA, WWE

Saturday, October 9

Live Events
Combat Zone Wrestling
It’s Always Bloody in Philadelphia
The Arena
Philadelphia, PA – 7:30 pm
Matches include Homicide vs. Sami Callihan and Adam Cole defends the CZW junior heavyweight title against AR Fox.

Florida Championship Wrestling
Winter Haven Armory
Winter Haven, FL – 8:00 pm

Mountain State Wrestling
Community Building
Mount Hope, WV – 7:30 pm
Matches include the Stro defending the NWA-MSW title against Bryan Kyle and Derek Billings vs. Ricky Shane.

NWA Carolinas
Bethel Baptist Miracle Center
Monroe, NC – 8:00 pm

Ohio Valley Wrestling
Saturday Night Special
Davis Arena
Louisville, KY – 7:30 pm

Pro Wrestling Guerrilla
The Curse of Guerrilla Island
American Legion Post #308
Reseda, CA – 8:00 pm
Matches include Claudio Castagnoli, Brandon Gatson, Chris Hero, and Joey Ryan in a match to crown a new PWG heavyweight champion as well as the Briscoe Brothers vs. the Cutler Brothers.

Pro Wrestling XPress
NWA East Dead Calm 4
Jacob Woll Pavilion
McKeesport, PA – 7:30 pm
Matches include Dash Bennett vs. Jon Burton for a heavyweight title shot and Lou Marconi defends the NWA East 216 title against Stryder.

Squared Circle Wrestling
Field of Dreams Sports Complex
Utica, NY – 7:00 pm
Matches include Brodie Lee defending the 2CW heavyweight title against Isys Ephex and Hacksaw Jim Duggan vs. Cheech.

Ultimate NWA
Jackson County Fairgrounds
Scottsboro, AL – 8:00 pm

World League Wrestling
Eldon Community Center
Eldon, MO – 7:00 pm

WWE Raw
Stockton Arena
Stockton, CA – 7:30 pm

WWE Smackdown
Palacio de los Deportes
Mexico City, Mexico – 8:00 pm

Television Broadcasts
AAA Lucha Libre
Television Broadcast on Galavision – 4:30 pm eastern

NWA Anarchy
Television Broadcast on AMG-TV Network – 7:30 pm eastern

Ohio Valley Wrestling
Television Broadcast – WKYT-TV – 11:00 pm

Sunday, October 10

Live Events
CMLL Lucha Libre
Television Taping
Arena Coliseo
Mexico City, Mexico – 5:00 pm
Matches include La Sombra/ La Mascara/ Mascara Dorada vs. Ultimo Guerrero/ Atlantis/ Rey Bucanero and the second round of the tournament to crown new Arena Coliseo tag team champions.

CMLL Lucha Libre
Arena Coliseo Guadalajara
Guadalajara, Mexico – 5:45 pm
Matches include Rotoporky/ Maximo/ Toscano vs. Charly Manson/ Psicosis/ Histeria and Angel de Oro/ Angel de Plata vs. Euforia/ Misterioso.

TNA Bound for Glory
Live Pay-Per-View Broadcast
Ocean Center
Daytona Beach, FL – 7:30 pm

WWE Raw
Yakima Valley Sun Dome
Yakima, WA – 5:00 pm

WWE Smackdown
Arena VFG
Guadalajara, Mexico – 7:00 pm

Television Broadcasts
East Coast Lucha Libre La Noche de Lucha
Latin Family Channel – 6:00 pm eastern

Florida Championship Wrestling
Television Broadcast on Bright House Sports Network – 6:00 pm

TNA Bound for Glory
Live Pay-Per-View Broadcast – 8:00 pm eastern

WWE AM Raw
Television Broadcast on USA Network – 2:00 am

If you would like your promotion to be included on the weekly calendar, please send an email to davidb@insidepulse.com with either your upcoming schedule or a link to your upcoming events on your website.

Tags: